Aktualności

Adwent - odpust św. Andrzeja na Zamku

Czwartek, 3 grudnia 2015 19:58

Pierwsza Niedziela Adwentu w naszej parafii była bardzo obfita w wydarzenia. Choć czas adwentowego oczekiwania jest przepełniony skromnością i prostotą, to jednak jest radosnym wyczekiwaniem przychodzącego Pana.

Liturgię dzisiejszej niedzieli rozpoczęliśmy od poświęcenia wieńca adwentowego i zapaleniem pierwszej jego świecy. Wieniec adwentowy swoim kształtem przypomina, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Jego wykonanie z gałązek drzew iglastych, a więc wiecznie zielonych oznacza życie wieczne, które ofiarował nam Chrystus. Zapalanie kolejnych świec ukazuje nam światłość – Jezusa, który jest Światłością świata, a który przychodząc na ziemię, rozproszył jej mroki.

W czasie Mszy św. o godz. 9:00 wszystkie dzieci zostały przywitane przez księdza z budzikiem w ręce. Bo Adwent, to rzeczywiście czas przebudzenia i gotowości na spotkanie z Panem. Jutro początek Rorat. W tym roku roratnim Mszom św. towarzyszyć będzie hasło: Drzewo życia – chrzest źródłem miłosierdzia. Będziemy odwoływać się do roku 966, w którym Polska przyjęła chrzest. Będziemy również zgłębiać tajemnice Bożego miłosierdzia, uczyć się o uczynkach miłosiernych.

Pierwsza Niedziela Adwentu w tym roku, to również obchód odpustu parafialnego związanego z kaplicą w Niedzicy – Zamku. Kaplica ta nosi wezwanie św. Andrzeja Apostoła. W tym roku uroczystej sumie przewodniczył o. Andrzej Filipek SJ, od lat zaprzyjaźniony z naszą parafią. Ojciec Andrzej na co dzień posługuje duszpastersko w sercu Bratysławy. Duszpasterstwo łączy z pracą naukową na wydziale teologicznym Uniwersytetu w Trnawie. Celebrans w czasie homilii wskazał, że świętość jest dla każdego. Nie trzeba się bać o niej marzyć i tak żyć, aby ją ukazać innym.

Nie zabrakło również życzeń dla ojca Andrzeja, wszak to również Jego dzień imienin. Przedstawiciele rady parafialnej, wręczając bukiet pięknych kwiatów, życzyli Bożego błogosławieństwa, wielu sił i zdrowia oraz światła Ducha Świętego w naukowej pracy. Całość uroczystości zwieńczyła procesja wokół kaplicy. Pogoda w tym dniu była piękna. Zima dała o siebie znać, ale słońce nie pozwoliło o sobie zapomnieć. Uroczystość na Zamku zgromadziła bardzo wielu parafian, z czego cieszą się duszpasterze.

Popołudniu w salkach parafialnych odbyło się nietypowe spotkanie ministrantów, lektorów, scholi, kółka misyjnego wraz z ich rodzicami. Salka wypełniła się aż po brzegi. Mamy nowych ministrantów i nie tylko, przygotowały wiele smacznych ciast, ciasteczek, babeczek i sałatek.

Spotkanie rozpoczęło się od zapalenia świecy formacyjnej i modlitwy. Następnie Ksiądz Proboszcz podziękował za obecność wszystkim. Zwrócił uwagę, że wszystkie ruchy i ich rodziny budują wielką rodzinę parafialną. W czasie
spotkania zaprezentowano filmy przedstawiające działania poszczególnych grup. Całość zakończyła się wspólną modlitwą liturgiczną, jaką są nieszpory, w kościele parafialnym.

Wszystkim osobom zaangażowanym w rozmaite dzieła w dzisiejszym dniu składamy gorące podziękowania. Życzymy błogosławionego i owocnego czasu Adwentu.