Rekolekcje Wakacyjne dla dzieci i młodzieży na Górze Świętej Anny | 3-10 lipca 2023 r.

26 lipca, 20236 MinutyW Aktualności

Tegoroczne rekolekcje wakacyjne dla dzieci organizowane przez naszą Parafię odbywały się w Górze Świętej Anny w Domu Pielgrzyma w dniach 3-10 lipca 2023 roku. Tematem przewodnim były Tajemnice Światła. W rekolekcjach uczestniczyło 56 osób.

Kronika wyjazdu oraz foto galeria znajdują się poniżej. 

Opiekę moderatorską sprawowali: ks. Andrzej, siostra Rafaela Serafitka, Pani Madzia, Pan Przemek i Pan Filip – odpowiedzialni za muzykę, pieśni i chwalenie Pana śpiewem, Pani Madzia odpowiedzialna za wszelkie sprawy formalne, oraz niezrównani Animatorzy Marysia, Ania, Klaudia, Ania, Jakub, Madzia, Marysia, Helenka i Kuba.
To był Boży czas spędzony na modlitwie, spotkaniu z drugim człowiekiem i zwiedzaniu różnych ciekawych miejsc. Poniżej przedstawiamy kronikę naszego wyjazdu.

Dzień I – wtorek
Chrzest Święty, który dla każdego z nas jest bramą do życia z Panem Bogiem stał się tematem dzisiejszego dnia. Na spotkaniach w grupach oraz Eucharystii przypomnieliśmy sobie naszą godność dzieci Bożych i płynące z tego dary i zobowiązania. Piękna pogoda sprzyjała także tematycznym wędrówkom w grupach po najbliższej okolicy.  Część z nas podziwiała florę i faunę, inni budowę geologiczną okolicy, niektórzy zapoznawali się z historią miejscowej Kalwarii, a pozostali – życiorys świętego Franciszka oraz Jana Pawła II, jak również ich związek z Górą Świętej Anny.  Podsumowaniem całego dnia był pogodny wieczór, w czasie którego dominowały tańce i zabawy integracyjne.

Dzień II – środa
W drugim dniu naszych rekolekcji wstaliśmy bardzo wcześnie, ponieważ czekała nas ekscytująca wycieczka. Zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Wrocławia. Pierwszym punktem dnia była Eucharystia, którą sprawowaliśmy w katedrze na Ostrowie Tumskim. Następnie chodziliśmy szlakiem wrocławskich krasnoludków pod opieką przewodnika – pana Jarka.
Widzieliśmy budynki Uniwersytetu, okolice Rynku, jatki, a wszędzie tam odkrywaliśmy kolejne postaci krasnoludków. Nie mogło się obyć bez zwiedzania wrocławskiego zoo. Widzieliśmy słynne Afrykarium z pięknymi olbrzymimi zbiornikami wodnymi, w których pływały ryby, rekiny, płaszczki, manaty i pingwiny. Przeszliśmy przez dżunglę i obserwowaliśmy hipopotamy. Mieliśmy też czas na spacerowanie po zoo w grupach. Zwieńczeniem dnia był wieczór filmowy w naszej zaimprowizowanej luksusowej sali kinowej, podczas którego oglądaliśmy film „Heidi”.

Dzień III – czwartek
Tematem dzisiejszego dnia było znajdowanie i zauważanie małych cudów w codzienności na wzór wesela w Kanie Galilejskiej. Grupy przygotowywały pantomimy nawiązujące do tego
zagadnienia. Po południu odbyliśmy wyprawę do pobliskiego amfiteatru, jednego z największych w tej części Europy. Mogliśmy się poczuć jak starogreccy aktorzy podczas prezentacji efektów
pracy ze spotkań w grupach. Uczestnicy pokazali, że wokół nas zdarzają się małe cuda, na które warto zwracać uwagę. Wieczór spędziliśmy na zabawach i tańcach integracyjnych.

Dzień IV – piatek
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od Eucharystii sprawowanej w tutejszej kaplicy. Myślą przewodnią było stawanie się apostołem, nawet poprzez drobne, codzienne uczynki i decyzje. Zaraz po śniadaniu czekała nas wyprawa po kolejne przygody. Odwiedziliśmy Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Spacerowaliśmy wśród dinozaurów, widzieliśmy film na temat powstania Ziemi i różne ciekawe wystawy. Po zwiedzaniu mieliśmy czas na skorzystanie z licznych atrakcji znajdujących się na terenie parku – bawiliśmy się na karuzelach, zjeżdżalniach i rollercoasterach. Po powrocie do Ośrodka w czasie kolacji nasi dzisiejsi Jubilaci: dwóch Filipów i jeden Maciek, mieli okazję pomyśleć życzenia i zdmuchnąć urodzinowe świeczki na wielkiej szarlotce podzielonej na 80 kawałków. Było pysznie. Wieczorem spotkaliśmy się na adoracji, która była okazją do bliskiego spotkania z Panem Jezusem, podobnie jak kobieta, która uchwyciła się Jego szaty.

Dzień V – sobota
Dzisiejszy dzień upływał nam pod znakiem przemienienia życia. Razem z apostołami wybraliśmy się na Górę Tabor i szukaliśmy sposobu jak rozwijać naszą modlitwę, by była
prawdziwą rozmową z Panem. Po obiedzie mieliśmy czas na gry i zabawy na świeżym, słonecznym powietrzu. Ci z nas, którzy lubią prace ręczne mieli czas, by stworzyć różne kolorowe zawieszki z koralików lub bransoletki z napisami. Następnie wyszliśmy na wyprawę w kierunku miejsca, gdzie mogliśmy doświadczyć szybkich zjazdów na zjeżdżalni grawitacyjnej. A kolację mieliśmy przy ognisku, gdzie czytaliśmy napisane przez nasze grupy wiersze o tym, jak być dobrymi Apostołami i śpiewaliśmy, aż do zapadnięcia zmroku. Jutro niedziela, więc będziemy spać dłużej.

Dzień VI – niedziela

Ostatni Dzień Rekolekcji przypadł na Niedzielę. Po spotkaniach i obiedzie wybraliśmy się na spacer na Dróżki Kalwaryjskie. Każda z grup miała różne zadania do wykonania przy
poszczególnych kapliczkach. Mogliśmy do nich również zajrzeć i podziwiać malowidła i witraże. Podczas Mszy Świętej dowiedzieliśmy się, że słowo Eucharystia pochodzi z języka greckiego i oznacza Dziękczynienie. Tak więc na Mszę Świętą przychodzimy nie tylko by o coś prosić, ale przede wszystkim by dziękować. Po Liturgii jak pierwsi chrześcijanie udaliśmy się wspólnie świętować na uczcie zwanej Agapą. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy do późnej nocy. Nie zabrakło podziękowań dla organizatorów i uczestników. Dziękujemy Panu Bogu za ten dobrze spędzony czas wakacyjny.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobą i instytucją, które wsparły nas w organizacji tego wyjazdu. Bardzo dziękujemy za okazane wsparcie Gminie Łapsze Wyżne.