Wspomnienie Matki Bożej Bolesnej | 15.09.2023 r.

15 września, 20232 MinutyW Aktualności

W piątek 15 września 2023 roku, przeżywaliśmy w naszej kaplicy wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, której wizerunek czcimy w Niedzickiej Piecie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił pochodzący z naszej diecezji ks. bp Zdzisław Błaszczyk, pracujący na co dzień w Rio de Janeiro w Brazylii.

Galeria zdjęć

W swojej homilii, kaznodzieja zwrócił uwagę, że Maryja trzymająca u stóp krzyża ciało swojego Syna pokazuje nam, że choć samo w sobie cierpienie nie ma wartości, to przeżyte w jedności z Bogiem może być miłą Mu ofiarą. Przywołał przy tej okazji słowa św. Pawła Apostoła: „Teraz raduję się, cierpiąc za was, i w moim ciele dopełniam braki cierpień Chrystusa za Jego Ciało, którym jest Kościół.” (Kol 1,24) “Chociaż bowiem ofiara Chrystusa była doskonała – mówił celebrans – to zostawił on przestrzeń, aby i człowiek mógł się w tę ofiarę włączyć”.

“Kult Matki Bożej Bolesnej ma piękną i długą historię w parafii niedzickiej – występował tu od czasów średniowiecza (…). W roku 1745 ówczesny pleban Michał Lorencz ufundował z własnych środków kaplicę Matki Bożej Bolesnej. Do rokokowego ołtarza w kaplicy została przeniesiona cudowna gotycka figura. Niestety do naszych czasów się nie zachowała, nie znamy daty ani okoliczności jej usunięcia. Wiadomo tylko, że w 1769 r. Szymon Kawalski namalował obraz Matki Bożej Bolesnej, jego losy także jednak pozostają nieznane. Obecna XVIII wieczna rzeźba Piety pochodzi z kaplicy, która znajdowała się w zewnętrznej części murów cmentarnych. W ostatniej ćwierci XIX w. proboszcz ks. Aleksander Begala przeniósł rzeźbę Matki Bożej do ołtarza w kaplicy (…). Dziś kaplica Matki Bożej Bolesnej jest miejscem wyjątkowym dla niedziczan. Każdy kto ją nawiedza, zatrzymuje wzrok na rokokowym ołtarzu, w którym mieści się niedzicka Pieta – Matka Boża, która na kolanach trzyma martwe ciało Pana Jezusa”.

Galeria zdjęć