Aktualności

Komunikat Policji

Niedziela, 13 września 2020 10:25

Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodami "na policjanta", "na wnuczka", "syna", czy "córkę".

Najczęściej do starszej osoby na telefon stacjonarny dzwoni oszust podający się za członka rodziny (wnuczka, czy córkę). Informuje, iż spowodowała śmiertelny wypadek i aby odzyskać wolność, konieczna jest wpłata kaucji. Dla uwiarygodnienia przekazuje słuchawkę fałszywemu policjantowi, który potwierdza wypadek i prosi seniora o przekazanie wskazanej kwoty pieniędzy osobie, która się do niej zgłosi, bądź prosi o pozostawienie gotówki w umówionym miejscu np. w koszu na śmieci lub w zaroślach.

W innym przypadku oszust twierdzi, że pieniądze które osoba starsza przechowuje w banku są zagrożone, ponieważ pracownicy banku są skorumpowani i posiadają podrobione dokumenty na nazwisko seniora. Przestraszony rozmówca wypłaca gotówkę z banku i przekazuje wskazanej osobie lub pozostawia w koszu na śmieci lub w zaroślach.
Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a poszkodowana osoba traci oszczędności niekiedy całego życia.

Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Pamiętaj! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

W przypadku, gdy ktoś podaje się za członka rodziny, upewnijcie się, czy osoba, która dzwoni to faktycznie córka, syn, czy wnuczka, a jeśli nie macie całkowitej pewności, kto do Was dzwoni, nie podejmujcie rozmowy i nie przekazujcie swoich danych i miejsca zamieszkania osobom obcym. Jednocześnie prosimy, aby o metodach i sposobach działania oszustów poinformować swoich bliskich.