Mały apostoł
WSPÓLNOTY
Mały apostoł
Mały Apostoł to działająca od 2022 roku grupa parafialna skupiająca dzieci z klas I do VI Szkoły Podstawowej. Uczestnicy spotykają się w salce domu parafialnego w soboty o g. 15.30. Ten rodzaj działalności duszpasterskiej wśród dzieci wywodzi się z Ruchu Apostolstwa Młodych ( RAM), którego założycielem był Kardynał Karol Wojtyła późniejszy papież i dziś Święty Jan Paweł II. Patronką Małego Apostoła jest święta Jadwiga Królowa.
W ramach spotkań dzieci wraz z animatorami przez różnego rodzaju zabawy i zajęcia pogłębiają swoją wiedzę religijną oraz integrują się między sobą. Co jakiś czas organizowane są również wyjazdy i wycieczki.
Liturgiczna służba ołtarza
WSPÓLNOTY
Liturgiczna służba ołtarza
Liturgiczna Służba Ołtarza, to jedna z wspólnot działających przy naszej parafii, której celem jest posługiwanie w czasie liturgii. Realizuje się to w kilku grupach, które są zarazem poszczególnymi stopniami: kandydat, ministrant, lektor i nadzwyczajny szafarz Komunii świętej.
Kandydaci to najmłodsi chłopcy, którzy pragną włączyć się w czynną posługę liturgiczną. Do grona kandydatów przyjmujemy od I-szej klasy SP. Ministranci stanowią średnia grupę wiekową, a ich posługa jest najbardziej różnorodna. Toteż, aby zostać ministrantem, należy opanować podstawowe wiadomości liturgiczne oraz zasady służenia przy ołtarzu. Kiedy ministrant wejdzie w pewien przedział wiekowy, a posiada odpowiednie predyspozycje (zwłaszcza dykcyjne), zostaje promowany na lektora: od tej pory powierzone mu jest głoszenie Bożego Słowa podczas mszy świętej. Najstarszą grupą służby liturgicznej są nadzwyczajni szafarze Komunii św., których najważniejszym zadaniem jest zanosić Komunię św. do chorych i pomagać jej udzielać w czasie liturgii kapłanom.
Formacja członków Służby Liturgicznej obejmuje przede wszystkim uczestnictwo w spotkaniach – PONIEDZIAŁEK – 16.30 – kandydaci i ministranci, 17.00 – lektorzy, a także różne wyjazdy, wycieczki, udział w rozgrywkach itp.
Członkowie Służby Liturgicznej w naszej parafii:
Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej
p. Marian Pukański
p. Marcin Górecki
p. Marek Kordecki
p. Grzegorz Kowalczyk
p. Piotr Szejdewik
Służba Liturgiczna Ołtarza
Niedzica
Froncz Oliwier
Froncz Szymon
Galik Łukasz
Górecki Filip
Górecki Julian
Groński Oliwier
Janos Jan
Jerdonek Konrad
Jerdonek Szymon
Kapołka Karol
Kaszycki Michał
Kordecki Dominik
Kordecki Rafał
Kordecki Kamil
Kordecki Mateusz
Krawontka Kamil
Krawontka Krzysztof
Kromka Piotr
Kubasiak Bartłomiej
Majerczak Michał
Majerczak Paweł
Milaniak Łukasz
Milaniak Maciej
Milaniak Szymon
Milon Błażej
Mondel Bartłomiej
Neupauer Filip
Niemiec Maciej
Nowak Błażej
Nowak Łukasz
Nowak Michał
Regiec Adam
Regiec Mateusz
Reśczak Michał
Reśczak Szczepan
Schlegel Dawid
Schlegel Kamil
Strączek Maciej
Sukiennik Krzysztof
Święty Marcin (starszy)
Święty Marcin (młodszy)
Święty Michał
Waniczek Filip
Waniczek Oskar
Wawrzosek Adrian
Wida Dominik
Wida Kamil
Zubrzycki Bartłomiej
Zubrzycki Gabriel
Niedzica-Zamek
Knap Sebastian
Milaniak Jakub
Strączek Jakub
Strączek Jan
Serdecznie zapraszamy chłopców od I-szej klasy Szkoły Podstawowej do służby przy ołtarzu.
Więcej informacji u Księdza Wikariusza.
Grupa apostolska
WSPÓLNOTY
Grupa Apostolska
„Właśnie młodzi powinni stać się pierwszymi i bezpośrednimi apostołami młodzieży przez osobista działalność apostolską w gronie rówieśników, mając na uwadze środowisko społeczne, w którym żyją.”
/Dekret o apostolstwie świeckich – DA 12/.
Idea Grup Apostolskich zaczęła się od księdza kardynała Karola Wojtyły, który wpadł na pomysł apostołowania wśród młodych. Zapragnął on troski o młodzież niezaangażowaną w żadne ruchy przykościelne. Pierwszym moderatorem Grup Apostolskich był ks. Antoni Sołtysik.
Podstawowym celem Ruchu Apostolstwa Młodzieży jest przygotowanie młodzieży do świadomego i dojrzałego życia z wiarą. Życie takiego człowieka powinno być przepełnione Ewangelią i chęcią służenia drugiemu człowiekowi.
Grupa w naszej parafii nieformalnie zaczęła działać w 2021 roku.
Na spotkania w każdy piątek po Mszy św. wieczornej zapraszamy młodzież od kl. VII SP oraz starszą.
Schola „SBN"
WSPÓLNOTY
Schola „SBN"
Schola powstała w 1998 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Mariana Wanata. Od samego początku prowadzona była przez pana organistę Jana Pierwołę.
Do scholii należą dziewczęta w różnym wieku. Swoim śpiewem chwalą Pana Boga i pomagają się modlić wiernym w czasie nabożeństw, zwłaszcza w niedzielę na Mszy św. o godz. 9.00.
Serdecznie zapraszamy na próby: sobota 16.45, niedziela 8.30.
Chór parafialny
WSPÓLNOTY
Chór parafialny
Póki mego życia, chcę śpiewać Panu
i grać mojemu Bogu, póki mi życia starczy.
/Ps 104, 33/
Nasz Chór Parafialny powstał w 2021 roku. Regularnie wzbogaca śpiew kościelny na niedzielnych nabożeństwach, w czasie świąt i uroczystości. W skład chóru wchodzą pasjonaci śpiewu, dla których czas spędzony na próbach i śpiewie w kościele, jest nie tylko chwaleniem Pana Boga, ale i okazją do rozwijania swoich umiejętności wokalnych. Od samego początku chór prowadzi znana chrześcijańska wokalistka Agnieszka Cudzich.
Zaangażuj się
Chór parafialny zawsze poszukuje nowych członków i zaprasza każdego, kto chciałby do niego dołączyć. Próby odbywają się co tydzień we wtorki o godz. 19.15. Aby uzyskać więcej informacji, przyjdź na próbę!
Róże różańcowe
WSPÓLNOTY
Róże różańcowe
Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca.
/Jan Paweł II/
W 1998 r. w Niedzickiej parafii po latach przerwy zostało reaktywowane Koło Żywego Różańca. Inicjatorem tego wydarzenia był ówczesny proboszcz niedzicki ksiądz Marian Wanat, wraz z księdzem wikariuszem Józefem Bednarczykiem ( od dnia 01.09.2013 r. proboszczem parafii niedzickiej). Wówczas to zostało założonych 17 (siedemnaście) Kół Żywego Różańca: 15 (piętnaście) Róż powstało w Niedzicy w tym jedna męska i 2 (dwie) w Niedzicy – Zamek.
Każda Róża ma swojego opiekuna zwanego zelatorem. W pierwszym okresie działalności Koła wszystkie grupy liczyły po 15 członków. W 2002 Papież Jan Paweł II dodał do różańca „Tajemnice światła”. 16 października tego samego roku w liście zatytułowanym Rosarium Virginis Mariae (Różaniec Najświętszej Maryi Panny) Ojciec św. ogłosił rok 2003 Rokiem Maryjnym, tłumacząc zarazem na czym polega mistyczny charakter różańca. W związku z dołączeniem tajemnic związanych z publiczną działalnością Jezusa, każda Róża powiększyła swój skład o dodatkowe 5 osób ( w sumie 20).
Róże Różańcowe stanowią grupę ludzi codziennie modlących się w niedzickiej parafii. Każdy jej członek odmawia jedną dziesiątkę różańca przewidzianą dla niego na dany miesiąc. Zmiana tajemnic różańcowych odbywa się w pierwszą sobotę miesiąca. Przez cały miesiąc w wyznaczonym dla danej Róży dniu jej członkowie odmawiają różaniec przed wieczorną Mszą św., a w niedzielę zazwyczaj przed sumą.
Każda Róża ma swoje święto patronalne przypadające w wyznaczonym dniu w ciągu roku liturgicznego. Odprawiana jest wtedy msza święta za żyjących i zmarłych członków Róży
Członkowie Róż biorą również udział w tzw. Jerychu Różańcowym (dwa razy w roku) w Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu, oraz w zjazdach kół Żywego Różańca w Sanktuariach w Ludźmierzu i w Krakowie – Łagiewnikach.
W miarę potrzeb i możliwości Róże wspomagają finansowo kościół i parafię, np. przez zakup obrusów do świątyni, ornatów, alb i komży. Jedna z członkiń Róży Helena Szewczyk – Kamiła, ozdabia tradycyjnym haftem szaty liturgiczne.
opr. Z. Kuziel
KOŁA ŻYWEGO RÓŻAŃCA W NIEDZICY:
- Róża – Matki Bożej Gromnicznej – zelatorka od powstania Róży: Józefa Krzysiaczek.
- Róża – Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – zelatorka od powstania Róży: Maria Reściak.
- Róża – Matki Bożej Bolesnej – zelatorka od powstania Róży : Helena Florek.
- Róża – Matki Bożej Fatimskiej – Niedzica – Zamek – zelatorka od powstania Róży : Anna Janos, a obecnie Antonina Bogaczyk.
- Róża – Matki Bożej Łaskawej – zelatorka od powstania Róży: Antonina Błachut, a obecnie Magdalena Dwornicka.
- Róża – Matki Bożej Nieustającej Pomocy – zelatorka od powstania Róży: Helena Wiśniowska, wspomaga Genowefa Kopaczka.
- Róża – Matki Bożej Jaworzyńskiej – zelatorka od powstania Róży: Maria Piątek a obecnie Anna Grońska.
- Róża – Św. Anny – zelatorka od powstania Róży: Anna Chmiel.
- Róża – Św. Dominika – Niedzica – Zamek – zelatorka od powstania Róży: Anna Florek, a obecnie Maria Florek.
- Róża – Św. Maksymiliana – zelator od powstania Róży: Marian Pukański.
- Róża – Matki Bożej Ludźmierskiej – zelatorka od powstania Róży: Irena Grońska, a obecnie Marcelina Ciesielka.
- Róża – Matki Bożej Wniebowziętej – zelatorka od powstania Róży: Helena Łopata.
- Róża – Ukoronowania Najświętszej Marii Panny – zelatorka od powstania Róży: Zofia Łopata.
- Róża – Matki Bożej Częstochowskiej pod opieka Aniołów Stróżów – zelatorka od powstania Róży:. Maria Wida.
- Róża – Matki Bożej Różańcowej – zelatorka od powstania Róży: Rozalia Niemiec, a obecnie p. Helena Szewczyk.
- Róża – św. Barbary (róża rodzinna) – zelatorka od powstania Róży: Maria Malec, wspomaga Ewa Jamróz.
- Róża – Matki Bożej Niepokalanie Poczętej – zelatorka od powstania Róży: Irena Wójcik.
PAPIESKIE INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY NA 2023 R.
styczeń
Za wychowawców – Módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, ucząc braterstwa zamiast rywalizacji i wspierając przede wszystkim wrażliwych młodych ludzi.
luty
Za parafie – Módlmy się, aby parafie, w których centralne miejsce zajmuje komunia, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterskimi i otwartymi na najbardziej potrzebujących.
marzec
Za ofiary nadużyć – Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie.
kwiecień
O kulturę niestosowania przemocy – Módlmy się o budowanie kultury pokoju i niestosowania przemocy poprzez ograniczenie dostępu do broni dla państw i obywateli.
maj
Za ruchy i wspólnoty kościelne – Módlmy się, aby ruchy i wspólnoty kościelne każdego dnia odkrywały misję ewangelizacyjną i służyły swoimi charyzmatami potrzebującym na świecie.
czerwiec
O zniesienia tortur – Módlmy się, by międzynarodowa wspólnota w konkretny sposób zaangażowała się w zniesienie tortur oraz zagwarantowała wsparcie dla ofiar i ich rodzin.
lipiec
O życie eucharystyczne – Módlmy się, aby katolicy umieścili w centrum swego życia celebrację Eucharystii, która dogłębnie przemienia relacje międzyludzkie i otwiera na spotkanie z Bogiem oraz z naszymi braćmi i siostrami.
sierpień
Za Światowe Dni Młodzieży – Módlmy się, aby Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pomogły młodym ludziom wyruszyć w drogę, żyć Ewangelią i być jej świadkami we własnym życiu.
wrzesień
Za ludzi żyjących na marginesie – Módlmy się za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi.
październik
Za Synod – Módlmy się za Kościół, aby na wszystkich poziomach przyjął postawę słuchania i dialogu jako sposób życia, pozwalając prowadzić się Duchowi Świętemu ku peryferiom świata.
listopad
Za papieża – Módlmy się za papieża, aby wypełniał swoją misję i prowadził wiernych wspierany przez Ducha Świętego.
grudzień
Za osoby niepełnosprawne – Módlmy się, aby osoby niepełnosprawne znalazły się w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje oferowały programy, które zwiększą ich aktywność.
Papież Franciszek, Watykan, 2 lutego 2022 r.
Światło słowa
WSPÓLNOTY
Światło Słowa
Światło Słowa to wspólnota która powstała w grudniu 2022 roku. Pragnieniem naszym jest poznawanie i doświadczanie żywej obecności Boga w Słowie.
Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało. /J 1, 1-3/
Chcemy dawać świadectwo, że Bóg jest Bogiem żywym , który daje się poznać, chce być i jest obecny w naszym życiu.
Poprzez studium Słowa Bożego wiemy już na czyj obraz zostaliśmy stworzeni :
A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam.» /Rdz 1, 26/
Przyodział ich w moc podobną do swojej i uczynił ich na swój obraz. /Syr 17, 3/
A pragnieniem Boga jest: :
I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu:
«Oto przybytek Boga z ludźmi:
i zamieszka wraz z nimi,
i będą oni Jego ludem,
a On będzie “BOGIEM Z NIMI”
I otrze z ich oczu wszelką łzę,
a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu
już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły».
Ja pragnącemu
dam darmo pić ze źródła wody życia.
Zwycięzca to odziedziczy
i będę Bogiem dla niego,
a on dla mnie będzie synem. /Ap 21, 3-4, 7/
Przyodział ich w moc podobną do swojej i uczynił ich na swój obraz. /Syr 17, 3/
Wszystkich tych, którzy pragną poznawać prawdziwą wartość Pana Boga, poznać historię zbawienia, zapraszamy na nasze poniedziałkowe spotkania, będziemy wspólnie prosić Ducha Świętego, aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec Chwały, dał nam Ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego
samego.
I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.
/Łk 11, 9-10/
Spotkania
Każdy poniedziałek spotykamy się na Mszy św. wieczornej a potem w salce parafialnej godzina 19.00 (w czasie letnim godz 19.45).
W czwarty poniedziałek miesiąca, po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy na adorację z szatą Jezusa.
Odpowiedzialni:
Grzegorz i Beata Kowalczykowie
Matki w modlitwie
WSPÓLNOTY
Matki w modlitwie
W naszej Parafii działają dwie grupy „Matek w Modlitwie”, które chcą wspólnotowo modlić się za swoje dzieci w różnym wieku i w różnych potrzebach.
Wspólnota Matek w Modlitwie w Niedzicy
Spotkania – środa, godz. 19.00 w salce parafialnej.
Odpowiedzialna: Agnieszka Kaszycki
Wspólnota Matek w Modlitwie w Niedzicy-Zamku
Spotkania – środa, godz. 18.00 w remizie OSP Niedzica-Zamek.
Odpowiedzialna: Magdalena Sulir
Zapraszamy na comiesięczną adorację w intencji dzieci po Mszy św. w każdą trzecią środę miesiąca.
Zapraszamy do włączenia się w to dzieło, które jednoczy wspólny cel – troska o dzieci. Wspólna modlitwa jest źródłem siły i nadziei na rozwiązanie wielu problemów każdej matki.
Historia
Ruch Mothers Prayers (Matki w Modlitwie) powstał w Anglii w listopadzie 1995 roku, szybko rozprzestrzenił się po całym świecie, docierając już do ponad 100 krajów i zyskując poparcie, pomoc i błogosławieństwo przywódców Kościołów chrześcijańskich wszystkich wyznań.
Na całym świecie działają tysiące grup należących do tego ruchu. Dwie babcie Veronica i jej bratowa Sandra poczuły, że wolą Bożą jest, aby zainicjowały ruch Mothers Prayers i modliły się za swoje dzieci w szczególny sposób.
Na modlitwie rozeznały, że powinny wszystkie swoje cierpienia i troski dotyczące dzieci ofiarować Bogu, ufając Jego słowom: „Proście, a otrzymacie”.
Poprzez tę obietnicę zrozumiały one, że Pan oczekuje ich zawierzenia, ażeby móc uleczyć ich cierpienia i zesłać błogosławieństwo i uzdrowienie na nie i na ich dzieci.
W ciągu tych lat było bardzo wiele wspaniałych świadectw potwierdzających, że modlitwy te są wysłuchiwane np. dzieci porzucające narkotyki, powroty dzieci do domu po wielu latach nieobecności, poprawy zdrowia dzieci oraz ich relacji z otoczeniem (w rodzinie i w szkole).
Również matki doświadczały wielu błogosławieństw i wielkiego pokoju.
Nasza modlitwa
Panie Jezu, przychodzimy do Ciebie jako matki pragnące, abyś pobłogosławił nasze dzieci i wszystkie dzieci na całym świecie.
Dziękujemy Ci za nasze dzieci. Są one dla nas drogocennym darem. Dopomóż nam, Panie, zawsze o tym pamiętać, a szczególnie wtedy, kiedy są w potrzebie.
Panie, żyją one w trudnym świecie, w świecie, który nie zawsze Ciebie uznaje, w świecie, który często ich wyśmiewa, kiedy przyznają się do wiary w Ciebie. Daj im siłę, Panie.
Daj nam poznać, że Ty zawsze jesteś z nami, dzieląc nasze radości i smutki, łącząc się z nami, kiedy się śmiejemy i kiedy płaczemy w bólu.
Daj nam, prosimy, wszelkie łaski, jakich potrzebujemy, żeby wypełnić Twój zamysł wobec naszego życia, a także żeby dobrze wypełniać nasze rodzinne obowiązki. Ty jesteś Bogiem Wszechmogącym. Możesz wszystko zmieniać.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z ufnością i miłością, wierząc, że wysłuchasz nasze modlitwy. Nie pozwól nam, Panie, nigdy zapomnieć o Twojej wielkiej miłości do nas i do naszych dzieci, ani o tym, że to Ty zachęcasz nas, żebyśmy przychodziły do Ciebie z naszymi problemami.
Amen.
Rada parafialna
WSPÓLNOTY
Rada parafialna
Duszpasterska Grupa Parafialna
1. Jeśli zdaniem biskupa diecezjalnego, po zasięgnięciu opinii Rady kapłańskiej, byłoby to pożyteczne, należy w każdej parafii ustanowić radę duszpasterską. Ma jej przewodniczyć proboszcz, a członkami powinni być wierni wraz z tymi, którzy z urzędu uczestniczą w trosce duszpasterskiej o parafię i pomagają w ożywianiu działalności pasterskiej
2. Rada duszpasterska posiada jedynie głos doradczy i kieruje się normami określonymi przez biskupa diecezjalnego.
/Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK) 536/
Rada Parafialna w Niedzicy:
Rada Parafialna w Niedzicy została powołana na mocy dekretu kard. Franciszka Macharskiego i działa w takiej formie od roku 1983. Obecnie jest wybierana na okres 3-letniej kadencji w wyborach powszechnych i tajnych, przez mieszkańców Niedzicy i Niedzicy-Zamku. Na czele rady stoi każdorazowo ks. proboszcz sprawujący urząd w parafii, a wśród członków znajdują się: wikariusz, członkowie z urzędu, członkowie z nominacji oraz członkowie z wyboru. Spośród członków wybiera się również: z-cę przewodniczącego, sekretarza, skarbnika oraz komisję rewizyjną.
Rada Parafialna jest organem pomocniczym i posiada jedynie głos doradczy, co do działań duszpasterskich oraz gospodarczych w parafii (kościele, kaplicy, cmentarzach parafialnych). Podejmuje decyzje wyłącznie w porozumieniu z księdzem proboszczem.
Obecnie Rada Parafialna liczy 15 osób, a swoją pracę wykonuje społecznie, zwracając się o pomoc w różnych wykonywanych zadaniach do parafian.
Kontakt z DRP:
- osobiście w każdą III-cią niedzielę miesiąca w godz. 17.00 (zimą)/ 18.00 (latem) w salce parafialnej
- poprzez adres e-mail: niedzicaparafia@gmail.com
Cele DRP:
- współpraca duchownych i świeckich
- pobudzanie i rozwój inicjatywy apostolskiej w parafii
- koordynacja działań apostolskich
- wspomaganie duchowieństwa w pracy duszpasterskiej i katechetycznej
- wyrażanie opinii w sprawach parafii
- wskazywanie propozycji i wniosków dot. pracy parafialnej.
Członkowie DRP:
- z urzędu
- z mianowania proboszcza
- z wyboru parafian