Dożynki Parafialne 2023 | 27.08.2023 r.

28 sierpnia, 20232 MinutyW Aktualności

Ostatnia niedziela sierpnia już na stałe, na mocy postanowienia papieża Franciszka wpisała się w kalendarz jako Dzień Dziękczynienia za Świat Stworzony. W odpowiedzi na to papieskie zaproszenie przeżywaliśmy nasz parafialny dzień dziękczynienia za plony połączony z odpustem ku czci św. Rozalii.

fot. P. Górecki

W słoneczną niedzielę 27 sierpnia o godzinie 11.30 przy kapliczce św. Rozalii, odprawiona została uroczysta Msza Święta w trakcie, której podziękowano za tegoroczne plony z pól i ogrodów. Mszę sprawował ks. kan. Józef Bednarczyk, proboszcz niedzickiej parafii. Po zakończonej Mszy św., dzięki uprzejmości organizatorów uczestnicy mogli poczęstować się przygotowanymi regionalnymi potrawami. Dożynki, jak co roku były połączone z odpustem ku czci św. Rozalii, orędowniczki chroniącej od zarazy, która czczona jest w naszej parafii w XVIII wiecznej kapliczce pod jej wezwaniem.

Niedzicę cykliczne nawiedzała choroba cholera, zmarłych na tę chorobę chowano zapewne z dala od wsi. Mógł to być wojenny cmentarz “na Mogiele”. Ludowa opowieść podaje, że w czasie panującej zarazy wydarzył się cud. Wokół kościoła toczyła się czaszka, wierni wraz z proboszczem ruszyli za nią z chorągwiami śpiewając religijne pieśni. Czaszka znieruchomiała i zatrzymała się za wsią. Zrozumiano ów cud jako pewną wskazówkę i na wzgórzu “Mogieła” wzniesiono kaplicę ku czci św. Rozalii.

Fundatorem kaplicy i ołtarza był Stefan Palocsay między rokiem 1645, a 1670. Donacje potwierdza kartusz herbowy rodziny Horwathów – Palocsayów (gryf trzymający w łapach koronę). Inicjatorem i pomysłodawcą kultu św. Rozalii mógł być pierwszy proboszcz po reformacji ks. Jan Szczechowicz z Ratułowa. Z nieznanych powodów kaplica była urządzana ponownie przez proboszcza ks. Szymona Gorelowicza i oddana dla wiernych w święto patronki 4 września 1769 r. Data ta trzykrotnie pojawiała się na obrazie namalowanym przez malarza Szymona Kawalskiego. Niestety w 1993 roku obraz wraz z figurami św. Sebastian i Rocha został skradziony. Pod obrazem zostały zamieszczone w języku polskim następujące słowa: ” O Święta Rozalio, broń nas od niemocy ciężkiej, od morowej rany, we wsi tutejszej niedzickiej my za patronkę sobie wyzwoliliśmy tu Ciebie. Abyśmy mogli królować z Tobą społecznie w niebie. 1769″

 

za tablicą informacyjną: “Stowarzyszenia Spiszu i okolicy”