WSPÓLNOTY
Róże różańcowe
Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca.
/Jan Paweł II/
W 1998 r. w Niedzickiej parafii po latach przerwy zostało reaktywowane Koło Żywego Różańca. Inicjatorem tego wydarzenia był ówczesny proboszcz niedzicki ksiądz Marian Wanat, wraz z księdzem wikariuszem Józefem Bednarczykiem ( od dnia 01.09.2013 r. proboszczem parafii niedzickiej). Wówczas to zostało założonych 17 (siedemnaście) Kół Żywego Różańca: 15 (piętnaście) Róż powstało w Niedzicy w tym jedna męska i 2 (dwie) w Niedzicy – Zamek.
Każda Róża ma swojego opiekuna zwanego zelatorem. W pierwszym okresie działalności Koła wszystkie grupy liczyły po 15 członków. W 2002 Papież Jan Paweł II dodał do różańca „Tajemnice światła”. 16 października tego samego roku w liście zatytułowanym Rosarium Virginis Mariae (Różaniec Najświętszej Maryi Panny) Ojciec św. ogłosił rok 2003 Rokiem Maryjnym, tłumacząc zarazem na czym polega mistyczny charakter różańca. W związku z dołączeniem tajemnic związanych z publiczną działalnością Jezusa, każda Róża powiększyła swój skład o dodatkowe 5 osób ( w sumie 20).
Róże Różańcowe stanowią grupę ludzi codziennie modlących się w niedzickiej parafii. Każdy jej członek odmawia jedną dziesiątkę różańca przewidzianą dla niego na dany miesiąc. Zmiana tajemnic różańcowych odbywa się w pierwszą sobotę miesiąca. Przez cały miesiąc w wyznaczonym dla danej Róży dniu jej członkowie odmawiają różaniec przed wieczorną Mszą św., a w niedzielę zazwyczaj przed sumą.
Każda Róża ma swoje święto patronalne przypadające w wyznaczonym dniu w ciągu roku liturgicznego. Odprawiana jest wtedy msza święta za żyjących i zmarłych członków Róży
Członkowie Róż biorą również udział w tzw. Jerychu Różańcowym (dwa razy w roku) w Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu, oraz w zjazdach kół Żywego Różańca w Sanktuariach w Ludźmierzu i w Krakowie – Łagiewnikach.
W miarę potrzeb i możliwości Róże wspomagają finansowo kościół i parafię, np. przez zakup obrusów do świątyni, ornatów, alb i komży. Jedna z członkiń Róży Helena Szewczyk – Kamiła, ozdabia tradycyjnym haftem szaty liturgiczne.
opr. Z. Kuziel
KOŁA ŻYWEGO RÓŻAŃCA W NIEDZICY:
- Róża – Matki Bożej Gromnicznej – zelatorka od powstania Róży: Józefa Krzysiaczek.
- Róża – Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – zelatorka od powstania Róży: Maria Reściak.
- Róża – Matki Bożej Bolesnej – zelatorka od powstania Róży : Helena Florek.
- Róża – Matki Bożej Fatimskiej – Niedzica – Zamek – zelatorka od powstania Róży : Anna Janos, a obecnie Antonina Bogaczyk.
- Róża – Matki Bożej Łaskawej – zelatorka od powstania Róży: Antonina Błachut, a obecnie Magdalena Dwornicka.
- Róża – Matki Bożej Nieustającej Pomocy – zelatorka od powstania Róży: Helena Wiśniowska, wspomaga Genowefa Kopaczka.
- Róża – Matki Bożej Jaworzyńskiej – zelatorka od powstania Róży: Maria Piątek a obecnie Anna Grońska.
- Róża – Św. Anny – zelatorka od powstania Róży: Anna Chmiel.
- Róża – Św. Dominika – Niedzica – Zamek – zelatorka od powstania Róży: Anna Florek, a obecnie Maria Florek.
- Róża – Św. Maksymiliana – zelator od powstania Róży: Marian Pukański.
- Róża – Matki Bożej Ludźmierskiej – zelatorka od powstania Róży: Irena Grońska, a obecnie Marcelina Ciesielka.
- Róża – Matki Bożej Wniebowziętej – zelatorka od powstania Róży: Helena Łopata.
- Róża – Ukoronowania Najświętszej Marii Panny – zelatorka od powstania Róży: Zofia Łopata.
- Róża – Matki Bożej Częstochowskiej pod opieka Aniołów Stróżów – zelatorka od powstania Róży:. Maria Wida.
- Róża – Matki Bożej Różańcowej – zelatorka od powstania Róży: Rozalia Niemiec, a obecnie p. Helena Szewczyk.
- Róża – św. Barbary (róża rodzinna) – zelatorka od powstania Róży: Maria Malec, wspomaga Ewa Jamróz.
- Róża – Matki Bożej Niepokalanie Poczętej – zelatorka od powstania Róży: Irena Wójcik.

PAPIESKIE INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY NA 2023 R.
styczeń
Za wychowawców – Módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, ucząc braterstwa zamiast rywalizacji i wspierając przede wszystkim wrażliwych młodych ludzi.
luty
Za parafie – Módlmy się, aby parafie, w których centralne miejsce zajmuje komunia, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterskimi i otwartymi na najbardziej potrzebujących.
marzec
Za ofiary nadużyć – Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie.
kwiecień
O kulturę niestosowania przemocy – Módlmy się o budowanie kultury pokoju i niestosowania przemocy poprzez ograniczenie dostępu do broni dla państw i obywateli.
maj
Za ruchy i wspólnoty kościelne – Módlmy się, aby ruchy i wspólnoty kościelne każdego dnia odkrywały misję ewangelizacyjną i służyły swoimi charyzmatami potrzebującym na świecie.
czerwiec
O zniesienia tortur – Módlmy się, by międzynarodowa wspólnota w konkretny sposób zaangażowała się w zniesienie tortur oraz zagwarantowała wsparcie dla ofiar i ich rodzin.
lipiec
O życie eucharystyczne – Módlmy się, aby katolicy umieścili w centrum swego życia celebrację Eucharystii, która dogłębnie przemienia relacje międzyludzkie i otwiera na spotkanie z Bogiem oraz z naszymi braćmi i siostrami.
sierpień
Za Światowe Dni Młodzieży – Módlmy się, aby Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pomogły młodym ludziom wyruszyć w drogę, żyć Ewangelią i być jej świadkami we własnym życiu.
wrzesień
Za ludzi żyjących na marginesie – Módlmy się za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi.
październik
Za Synod – Módlmy się za Kościół, aby na wszystkich poziomach przyjął postawę słuchania i dialogu jako sposób życia, pozwalając prowadzić się Duchowi Świętemu ku peryferiom świata.
listopad
Za papieża – Módlmy się za papieża, aby wypełniał swoją misję i prowadził wiernych wspierany przez Ducha Świętego.
grudzień
Za osoby niepełnosprawne – Módlmy się, aby osoby niepełnosprawne znalazły się w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje oferowały programy, które zwiększą ich aktywność.
Papież Franciszek, Watykan, 2 lutego 2022 r.